Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - Stomatologia

Dobry dentysta Zabrze

Jakie cechy musi mieć dentysta?


Stomatolog to zawód zaufania publicznego. Praca, którą wykonuje stomatolog najczęściej nie wiąże się z utratą życia, czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ma ona jednak ogromny wpływ na samopoczucie i postrzeganie nas przez

Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - Stomatologia Dobry dentysta Zabrze
innych. Dobry stomatolog powinien mieć tego świadomość i być specjalistą pełnym profesjonalizmu w pełnym tego słowa rozumieniu. Profesjonalistą na polach: medycznym, kontaktu międzyludzkiego, a nierzadko także..biznesu. Tak, biznesu! Stomatologia w Polsce najczęściej opiera się na funkcjonowaniu niewielkich gabinetów dentystycznych. Żeby otworzyć taką działalność trzeba przygotować biznesplan, zaplanować wiele czynności i realizować krok po kroku swój własny plan.

W tekście tym zastanowimy się nad cechami dobrego stomatologa. Jakie to cechy stomatolog musi posiadać żeby móc zaproponować rozwiązania najwyższej jakości, pełne realnego profesjonalizmu, rzetelności i jakości. Nie oznacza to, że każdy dentysta musi mieć wszystkie takie cechy. W końcu każdy kiedyś gdzieś zaczynał. Ze stomatologami jest tak samo. Rozpoczęcie kariery zawodowej wiąże się z odbywaniem praktyk, ale także późniejszym zatrudnieniem na przykład jako asystent. W tym jakże delikatnym zawodzie kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i rzetelność płynąca z doświadczenia właśnie. Jakikolwiek błąd popełniony przez dentystę często bywa nieodwracalny!




Stomatologia jako dziedzina nauki

Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Naukowe podejście do jej uprawiania pozwala na opracowanie zasad leczenia zębów i znalezienie najlepszego podejścia do pacjenta. Trzeba pamiętać, że uprawianie stomatologii musi być powiązane z posiadaniem wiedzy na temat medycyny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można skutecznie leczyć zębów ani przyzębia i żuchwy. Tymczasem choroby samych zębów i dziąseł mogą rzutować na zdrowie całego człowieka. Dlatego specjalistyczne podejście do uprawiania stomatologii kładzie nacisk na to, że zdrowe zęby są jedną z podstaw dla zdrowia całego organizmu i jego odporności na różne choroby. Jednocześnie trzeba przyznać, że sam sposób leczenia zębów wpływa na ogólny stan pacjenta.

Ocena poprawności funkcjonowania zębów i całego aparatu szczękowego jest podstawą do tego, aby można było skutecznie leczyć ewentualne choroby. Dlatego dentyści przed przystąpieniem do samego leczenia zębów zawsze zajmują się wykonywaniem badań pozwalających na poznanie poprawności funkcjonowania układu szczękowego. Tylko dzięki temu można wdrożyć odpowiednie metody leczenia i różnego rodzaju produkty lecznicze. Każda diagnostyka poprawności funkcjonowania zębów rozpoczyna się od zwykłego przeglądu i może być uzupełniana wykonywaniem zdjęć RTG czy badaniem szkliwa. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości będzie można umówić termin rozpoczęcia dobrze przygotowanego leczenia, które będzie trwało bardzo krótko, ale okaże się w pełni skuteczne.


Narzędzia wykorzystywane podczas leczenia zębów u dzieci

Dentyści zajmujący się leczeniem zębów u dzieci starają się o to, aby takie leczenie było przeprowadzane w sposób jak najbardziej dla nich bezstresowy. Dlatego starają się przeprowadzać takie leczenie pod odpowiednim znieczuleniem. Poza tym sięgają po odpowiednie narzędzia pozwalające im na dokładne ustalenie stanu uzębienia u dzieci i zaplanowanie procesu leczenia. Starają się sięgać po inne środki niż w przypadku osób dorosłych. Dlatego wykorzystują na przykład kolorowe plomby i pozwalają dzieciom wybrać kolor swoich plomb. Dzięki temu dzieci mogą na chwilę oderwać się od samego leczenia zębów. Jednak podstawową zasadą leczenia zębów u dzieci pozostaje fakt, że trzeba starać się o ratowanie wszystkich zębów nawet, jeżeli trzeba byłoby wykonać bardziej specjalistyczne zabiegi.

Szkolne badania stomatologiczne wykonywane są w takich placówkach, w których pracują dentyści. Mogą oni przeprowadzać podstawowe przeglądy stomatologiczne i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma skierowanie do innego gabinetu dentystycznego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko musi skorzystać z pomocy ortodonty. Zdarza się, że problemy dziecka ze zgryzem nie są jeszcze widoczne dla rodziców i tylko fachowa ocena stanu uzębienia może pozwolić na ich zdiagnozowanie. Poza tym szkolni dentyści mogą skierować dziecko na zabieg ekstrakcji zęba.