Boisz się wizyty u stomatologa? Nie ma powodów do obaw - Stomatologia

Dentysta Gliwice

Diagnostyka wykonywana w ramach chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna posiada różne działy. W jej ramach można korzystać zarówno z zabiegów dostępnych dla pacjentów z ogólnymi problemami ze zdrowiem zębów, jak i bardziej specjalistycznej pomocy świadcz

Boisz się wizyty u stomatologa? Nie ma powodów do obaw - Stomatologia Dentysta Gliwice
onej pacjentom onkologicznym. Dlatego sama diagnostyka chirurgiczna przebiega według różnych zasad i etapów pozwalając na ustalenie wszystkich przyczyn problemów z zębami. To pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia sprawiającego, że trzeba będzie dokonać ekstrakcji jedynie najbardziej chorych zębów. Dzięki temu pacjent może szybciej odzyskać równowagę zdrowotną pod względem dentystycznym. Będzie mógł swobodnie korzystać z codziennych posiłków i popijać je dowolnymi napojami. Zawsze jednak trzeba będzie pamiętać o potrzebie odbywania badań kontrolnych.

Organizacja pracy stomatologów polega na stworzeniu im odpowiednich warunków do bezpiecznego leczenia zębów przy wykorzystywaniu specjalistycznego sprzętu. Poza tym bardzo ważne jest, aby mogli oni spokojnie poświęcać czas każdemu pacjentowi i przyjmować wszystkie osoby przychodzące do nich według ustalonego wcześniej grafiku. W większych przychodniach pracują również osoby przygotowujące specjalne oferty stomatologiczne dedykowane osobom w każdym wieku. Korzystanie z nich pozwoli na poprawę stanu uzębienia dzieci i osób dorosłych. Ich pobyt w przychodni będzie o wiele przyjemniejszy dzięki codziennej pracy ekip porządkowych. Zawsze korzystają one bowiem z dobrej jakości środków czyszczących.

Większość ludzi nie lubi chodzić do stomatologa. Wizyta u tego lekarza wiąże się im najczęściej z nieprzyjemnym zapachem, okropnym dźwiękiem wiertła, ale przede wszystkim z okropnym bólem. Z tego też względu wiele osób nie chodzi do dentysty dopóki coś się nie zacznie dziać. Kiedy już jednak pojawi się problem jest on znacznie silniejszy niż ten, kiedy poszlibyśmy z niewielkim ubytkiem. Niekiedy przy poważnych problemach z zębami konieczne jest ich kanałowe leczenie, a nawet ich usunięcie. Sporo osób również nie dba o odpowiedną higienę jamy ustnej, a w połączeniu z brakiem wizyt u dentysty pojawia się zaawansowana próchnica zębów. Do stomatologa powinniśmy chodzić raz na pół roku, aby uniknąć poważnych problemów z zębami. W przypadku, kiedy już do takich dojdzie czeka nas poważniejsze i o wiele bardziej bolesne leczenie. Dodatkowo takie leczenie to również dodatkowe, i to nie małe, koszty. Natomiast w przypadku, kiedy trzeba będzie ząb, lub zęby usunąć, wówczas na to miejsce przeważne trzeba będzie wstawić nowy ząb.



Chirurgia szczękowa - definicja

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szcz%C4%99kowo-twarzowa


Błędy stomatologów


Czasami zastanawiamy się zapewne nad tym, czy stomatolog może popełnić błąd. Co dzieje się, kiedy takowe błędy są popełniane i jakie niesie to ze sobą skutki. Jak wyglądają błędy dentystów i czy można ich uniknąć? Jeżeli chodzi o uniknięcie takich błędów to oczywiście tak – zawsze jest to wynik jakiegoś błędy ludzkiego. Ewentualnie może być to wynik awarii sprzętu, który powinien być odpowiednio serwisowany i użytkowany. Jeśli tak nie jest to cóż – jest problem. Jeżeli stomatolog popełni błąd, to powinien go naprawić. Nie zawsze jest tak, że są to zmiany nieodwracalne, związane chociażby z koniecznością usunięcia zęba. Bywa, że jest to bardzo szybki zabieg i na przykład lekarz nie tak wybieli ząb. Odwrócenie takich zmian nie jest problemem i lekarz z pewnością będzie chciał naprawić swój błąd.

Błąd, który popełni lekarz skutkuje przede wszystkim nieprzyjemnościami zdrowotnymi. Oszpecenie przez dentystę jest tym bardziej dotkliwe bowiem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko to sprawia, że tak wiele osób co roku decyduje się na różnego rodzaju pozwy przeciwko lekarzom – nie ma tu wyjątku i stomatologom także. Prawa pacjenta są określone w wielu miejscach, ale jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skonsultować się ze specjalistą. Taki specjalista to między innymi rzecznik praw pacjenta, którego rolą jest fachowe doradzenie i reprezentowanie nas przed różnego rodzaju podmiotami podczas spraw, które mają za zadanie wywalczenie naszych praw.